Yapay zeka 20 dakikada otomobil kullanmayı öğrendi


Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü’ndeki araştırmacıların kurduğu Wayve adlı şirket, takviyeli öğrenme tekniğini ilk kez otonom sürüş için kullandı. Yapılan denemede otomobilin yapay zekası, otomobili aynı şeritte sürmeyi 20 dakika içinde öğrenmeyi başardı


Tıpkı bir sürücü kursunda olduğu gibi eğitmen sürücüyle yola çıkan yapay zekanın hatalarında insan sürücü devreye girdi ve otomobili şeritte tuttu.

Daha önce takviyeli öğrenmenin yapay zekada kullanıldığı örnekler oldukça başarılı olmuştu. Google’ın DeepMind adlı yapay zeka sistemi Go ve satranç oynayarak şampiyonları yenmeyi başardı. OpenAI projesinde ise 180 gün boyunca her gün DOTA 2 oynayarak oyunda başarılı oldu.

 

Wayve ekibi, kullandıkları modifiye Renault araçta, bilindik otonom araçlar kadar çok algılayıcı ve devasa bir veri havuzu kullanmadıklarını belirttiler. Şirket, hızlı ve verimli bir şekilde öğrenmeyi sağlayan akıllı eğitim modelinin altını çizerken, kurucu ortak Amar Shah, mayısta TechCrunch’a “otomobillerimize daha fazla donanım yerine daha fazla akıl katmak istiyoruz” demişti.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Temmuz 2018, 10:32 tarihinde Blog ve Haberler kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler